2022 Honor Roll

It was an amazing Surfing Festival with our strong 368 competitors taking it up a notch in some very entertaining surfing.

With 6 of the 9 days competition held at First Point, competitors across 23 divisions made the most of the conditions.

Here is our 2022 finalists and division champions. Congratulations to all participants, see you next year!

Men’s EcoEvoSurf Logger Pro:

*4 man final

  1. Matt Cuddihy
  2. Jayce Pioli
  3. Matt Chojnacki
  4. Bowie Pollard

Men’s Luxico HP Longboard:

  1. Nic Brewer
  2. Harry Maskell
  3. Grant Ferguson
  4. Landen Smales
  5. Archy Bemrose
  6. Luke Coleman

Men’s Vissla Twin Fin Pro:

*4 man final

  1. Jack Lewis
  2. Luke Griffin
  3. Tom Morat
  4. Mitch Crews

Women’s EcoEvoSurf Logger Pro:

  1. Mason Schremmer
  2. Charlotte Lethbridge
  3. Kirra Molnar
  4. Sierra Lerback
  5. Emily Lethbridge
  6. Lucy Small

Women’s Luxico HP Longboard:

  1. Bea Conroy
  2. Kirra Molnar
  3. Kathryn Hughes
  4. Coco Cairns
  5. Emma Perrier
  6. Mia Francis

Women’s Vissla Twin Fin Pro:

  1. Coco Cairns
  2. Lilliana Bowrey
  3. Oli Taylor
  4. Lucy Bowen
  5. Mason Schremmer
  6. Sierra Lerback

The Deus Old Mal:

  1. Sierra Lerback
  2. Harrison Roach
  3. Byron Chadwick
  4. Matt Chojnacki
  5. Jared Mell
  6. Jack Norton

Vissla Twin Fin Masters (O50’s):

  1. Owen Cavanagh
  2. Luke Hutchison
  3. John Green
  4. Lee Shea
  5. Rex De Vaney
  6. Gregg Piercy

World Surfaris Family Challenge:

  1. Glen & Jade Gower
  2. Maurice & Damien Cole
  3. Dane & Rio Wilson
  4. Steve and James Smith

The SurfAid Team Challenge:

  1. The Crew (Matt Chojnacki, Stuey Jeays, Ambrose McNeill & Jade Gower)
  2. Wild Things (Myles Doughman, Dan Johnson, Kahu Andronicus, Kai Ellis Flint)
  3. Thomas Surfboards (Mason Schremmer, Nic Brewer, Matt Cuddihy, Thomas Bexon)
  4. Noosa Malibu Kids (TBC)
  5. Deus Ex Machina (Zye Norris, Sierra Lerback, Jared Mell, Tom Morat)
  6. Ray White Noosa River (Jai Lee, Nic Langley, Daniel Worthinton, Ryder Worthington)

Men’s GemLife O70’s:

  1. Steve O’Donnell
  2. Daniel Bond
  3. Bruce Channon
  4. Earle Page
  5. Glenn Martin
  6. Gordon Fuzz

Men’s GemLife O60’s:

  1. Albie Curtis
  2. Mike Pimm
  3. Rod Dale
  4. Michael Corcoran
  5. Scotto Ford
  6. Garry Farrell

Men’s GemLife O50’s:

  1. Glen Gower
  2. Takenori Higashimoto
  3. JP Willis
  4. Evan Goode
  5. Ossie Arikan
  6. Owen Cavanagh

Women’s GemLife O35’s:

  1. Tia Deighton
  2. Nahyung Lee
  3. Jocelyn Yee
  4. Honey Bec
  5. Juliana Scopel
  6. Tati Guedes

Women’s GemLife O60’s:

  1. Peppie Simpson
  2. Kate Dwyer
  3. Denise Reppenhagen
  4. Donna Ryder
  5. Rosie Sinkora

Men’s GemLife O65’s:

  1. Greg Moir
  2. Mike Pimm
  3. Albie Curtis
  4. John Murray
  5. Rick Espiner
  6. Peter Chapman

Men’s GemLife O55’s:

  1. Hayden Swan
  2. Glen Gower
  3. JP Willis
  4. Reid Johnson
  5. Mitchell English
  6. Greggory Piercy

Men’s GemLife O40’s:

  1. Josh Constable
  2. Grant Ferguson
  3. Brett Meliner
  4. Steve Nangard
  5. Johnny Demos
  6. Glenn Currie

Women’s GemLife O50’s:

  1. Kate Dwyer
  2. Kate Perry
  3. Peppie Simpson
  4. Debbie Allan
  5. Pip Thrum
  6. Leissa Halifax

Kennards Hire Open SUP Longboard:

  1. Paul Jones
  2. Kaelan Lockhart
  3. Craig Liddicoat

Kennards Hire O60’s SUP Longboard:

  1. Danny Sheard
  2. Ian Borland
  3. Robert Lorenzon
  4. Greg Poultney

URBNSURF Junior Boys U18:

  1. Kaiden Smales
  2. Landen Smales
  3. Jude Bell
  4. Sam Williams
  5. Rory McIntyre
  6. Caelan Pitkeathly

URBNSURF Junior Girls U18:

  1. Jasmin Howarth
  2. Chelsea Tingle
  3. Mia Waite
  4. Lucy Bowen
  5. Layla Deighton
  6. Nyjah Duazo

URBNSURF Junior Boys U15:

  1. Landen Smales
  2. Lennix Currie
  3. Ryder Worthington
  4. Spencer Dye
  5. Rory McIntyre
  6. Cooper Kelaher

URBNSURF Junior Girls U15:

  1. Lily Nolan
  2. Mia Waite
  3. Nyjah Duazo
  4. Larita Monroe
  5. Oli Taylor
  6. Ramona Haddrell

A huge thank you to all of our division sponsors:

Logger Pro – EcoEvoSurf

HP Longboard – Luxico

Twin Fin – Vissla

Old Mal – Deus

Juniors – URBNSURF

Senior Divisions – GemLife

SUP divisions – Kennards Hire Noosaville

Family Challenge – World Surfaris

Team Challenge – SurfAid

We would also like to thank the amazing Owen Cavanagh for his trophies this year. These were completely upcycled from left over resin from Andy Warhurst and timber off-cuts from Owen’s gallery in Coolum Beach.

Read more articles

2022 Strategic Partners

Signup for Updates

Get the latest competition updates from Noosa Festival of Surfing